
| Alloy Name | Hastelloy B-2 Alloy |
| Standards | ASTM B333 · ASME SB333 |
| Plate: | Thickness 4.0mm–50mm |
| Sheet: | Thickness 0.5mm–3.0mm |
| Width: | Up to 2000mm |
| Length: | Customizable up to 6000mm |
| Surface: | B, BA, polished, bright annealed, sandblasted |
| Nickel (Ni) | 61.0% min |
| Molybdenum (Mo) | 26.0 – 30.0% |
| Iron (Fe) | ≤ 2.0% |
| Chromium (Cr) | ≤ 1.0% |
| Cobalt (Co) | ≤ 1.0% |
| Manganese (Mn) | ≤ 1.0% |
| Carbon (C) | ≤ 0.02% |
| Silicon (Si) | ≤ 0.1% |
| Phosphorus (P) | ≤ 0.04% |
| Sulfur (S) | ≤ 0.03% |
| Density | g/cm³ | 9.22 |
| Melting Range | lb/cu in | 0.333 |
| °C | 1345 – 1390 | |
| °F | 2450 – 2530 | |
| Modulus of Elasticity | GPa | 217 (20°C) |
| ksi | 31.5 x 10³ (70°F) | |
| Thermal Expansion (20–538°C) | µm/m·°C | 11.2 |
| Thermal Conductivity (100°C) | W/m·K | 10.5 |
| Temperature | Yield strength | Tensile strength | Elongation | |||
| Rp 0.2 | Rm | A | ||||
| °C | °F | MPa | ksi | MPa | ksi | % |
| 20 | 68 | ≥ 310 | ≥ 45 | ≥ 793 | ≥ 793 | ≥ 40 |
Reactors, heat exchangers, columns, tanks, piping and lining materials for processing hydrochloric acid, sulfuric acid, alkylation media and organic chlorides.
Corrosion-resistant liners, reaction kettles, purification equipment and pressure vessels for high-purity chemical synthesis.
Acid tanks, heating coils, hoods and conveying systems for steel pickling with H₂SO₄ and HCl.
Waste acid regeneration units, flue gas desulfurization (FGD) systems, acidic wastewater treatment, sour gas processing and high-salinity corrosive environments.
Equipment for vinyl chloride monomer (VCM), chloromethane and other halogenated hydrocarbon production.
Components exposed to sour crude, hydrogen sulfide (H₂S), chloride brines and high-pressure acidic conditions.
High-temperature structural parts and corrosion-resistant components in extreme reducing environments.
| Alloy Name | Hastelloy B-2 Alloy |
| Standards | ASTM B333 · ASME SB333 |
| Plate: | Thickness 4.0mm–50mm |
| Sheet: | Thickness 0.5mm–3.0mm |
| Width: | Up to 2000mm |
| Length: | Customizable up to 6000mm |
| Surface: | B, BA, polished, bright annealed, sandblasted |
| Nickel (Ni) | 61.0% min |
| Molybdenum (Mo) | 26.0 – 30.0% |
| Iron (Fe) | ≤ 2.0% |
| Chromium (Cr) | ≤ 1.0% |
| Cobalt (Co) | ≤ 1.0% |
| Manganese (Mn) | ≤ 1.0% |
| Carbon (C) | ≤ 0.02% |
| Silicon (Si) | ≤ 0.1% |
| Phosphorus (P) | ≤ 0.04% |
| Sulfur (S) | ≤ 0.03% |
| Density | g/cm³ | 9.22 |
| Melting Range | lb/cu in | 0.333 |
| °C | 1345 – 1390 | |
| °F | 2450 – 2530 | |
| Modulus of Elasticity | GPa | 217 (20°C) |
| ksi | 31.5 x 10³ (70°F) | |
| Thermal Expansion (20–538°C) | µm/m·°C | 11.2 |
| Thermal Conductivity (100°C) | W/m·K | 10.5 |
| Temperature | Yield strength | Tensile strength | Elongation | |||
| Rp 0.2 | Rm | A | ||||
| °C | °F | MPa | ksi | MPa | ksi | % |
| 20 | 68 | ≥ 310 | ≥ 45 | ≥ 793 | ≥ 793 | ≥ 40 |